Śmierć nie jest tragedią jeśli umierasz robiąc to, co kochasz – film Na Fali 2015

Follow

“Śmierć nie jest tragedią jeśli umierasz robiąc to, co kochasz.”

Te słowa usłyszałam kiedyś od kolegi (hiszpańskiego surfera) w odpowiedzi na pytanie czy nie boi się o swoje życie, kiedy surfuje na naprawdę dużych falach. Te same słowa padają również z ust Patricka Swayze w filmie na Na Fali z 1991 roku.

Na Fali 2015

Muszę przyznać, że film mnie zaskoczył. Spodziewałam się czegoś bardzo podobnego do pierwowzoru, tylko z innymi aktorami, w dzisiejszej scenerii i efektami specjalnymi na miarę obecnych możliwości.

A jednak jest wiele różnic, o których nie będę tu szczegółowo opowiadać ze względu na tych, którzy jeszcze filmu nie widzieli;)

Dobrze podsumował to w każdym razie  Edgar Ramirez (Bodhi z 2015):

“To tak naprawdę nie jest remake bo my wcale nie opowiadamy tej samej historii. Pewne elementy są oczywiście zbieżne z oryginalnym filmem, który był dla nas inspiracją.”

Jedną z różnic jest również to, że nie ma zbyt dużo surfingu. To również jest spora niespodzianka, ale nawet pozytywna biorąc pod uwagę fakt, że sceny z surfingiem zawiodły moje oczekiwania (szczególnie te z Biarritz kręcone w Teahupo’o!). I to pomimo, że nie były to komputerowe efekty, ale prawdziwe sceny nakręcone z udziałem profesjonalnych surferów jak np Bruce Irons.

Tutaj możecie zobaczyć jak wyglądało kręcenie tych scen w Teahupo’o (Tahiti)

To co mnie zachwyciło w tym filmie, to sceny obrazujące pozostałe sporty ekstremalne takie jak snowboard czy base jumping. Są naprawdę niesamowite.

Na Fali 1991

To jest klasyka jeśli chodzi o filmy surferskie.  “Surfing to stan umysłu” – mówi w nim Patrick Swayze i jeśli kiedykolwiek surfowaliście, to prawdopodobnie przyznacie mu rację;)

Jedną z moich ulubionych scen jest kiedy na samym końcu Bodhi pyta Utah czy nadal surfuje. Na co agent FBI (który na początku pytał czy nie wystarczy jeśli będzie chodził z deską pod pachą i udawał naćpanego) odpowiada: “Tak, codziennie”.

Jeśli o mnie chodzi, to lubię obydwa filmy. Przede wszystkim za to, że przemycają pewną wiadomość czy może raczej styl życia. Chodzi o to, żeby przeżyć swoje życie na maksa! Nieważne czy kręci Cię adrenalina i sporty ekstremalne czy coś zupełnie przeciwnego. Pamiętaj, żeby robić to, co najbardziej kochasz! Żadnych wymówek – to Ty zawsze dokonujesz wyboru i wstępujesz na daną ścieżkę (pamiętasz co Bodhi powiedział do Johnnego Utah w 2015?). Tylko przy okazji nie krzywdźmy innych ludzi – życie to jednak nie film.

There are some who do not fear death. For they are more afraid of not really living.

Są tacy, co nie czują strachu przed śmiercią gdyż bardziej się boją nie żyć pełnią życia.

To stare przysłowie mówi wszystko:) Tłumaczenie nie jest idealne, dlatego zostawiam też oryginał.

Na koniec mały prezent dla Was – Still Breathing – czyli kawałek ze ścieżki dźwiękowej filmu z 2015

Skoro dotarłaś(łeś) do samego końca, zostaw proszę komentarz i podziel się swoimi przemyśleniami. Chętnie Cię poznam:)

Kocham sporty ekstremalne, fotografię i podróże…
(Visited 272 times, 1 visits today)

Related Post

 • http://mmwdoliniehipsterow.com Karolina Zalewska

  Nigdy nie surfowałam, dla mnie to zupełnie nieznany temat, ale przekaz filmów bardzo mi się podoba. Można przypiąć go do każdej życiowej pasji :)

  • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

   To prawda :)

 • wolnaprzestrzen

  Tytuł mnie przeraża, ale dla ludzie ,którzy żyją na granicy to pewnie sprawa oczywista. Grunt to robić w życiu to co kochasz!

  • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

   Myślę, że można to rozumieć znacznie szerzej:) Zgadzam się, że trzeba robić to, co się kocha bo tylko wtedy można żyć pełnią życia:)

 • http://www.langes.pl/ Langes

  Żyjąc na pół gwizdka, nie żyje się tak jak byśmy chcieli :-)

  • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

   Zgadzam się w 100% ;)

 • http://justpointofview.weebly.com justpointofview.weebly.com

  Polecam film „Chasing Mavericks”, podobna tematyka.

  • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

   Znamy :)

 • http://ciekawaosta.pl/ Agnieszka

  Mieszkam w Alpach, u stóp najwyższych szczytów w Europie, wypadki są tutaj codziennością. Pojawia się wzmianka w gazecie, o spadł alpinista lub alpinisto-turysta i nie żyje. Nic takiego. Zawsze wtedy myslę, że zmarł robiąc to co kocha. Często mógł jednak żyć, bo wystarczyłaby odrobina „oleju w głowie”. NIe generalizuję i komentarz nie odnosi się do wszystkich przypadków oczywiście. Najlepiej jest jednak robić co się kocha i żyć przy tym jak najdłużej, czasami tylko miłość zaślepia nam wszystko, również nadchodzące niebezpieczeństwo. Filmu nie widziałam, ale chętnie obejrzę. Dzięki za inspirację :-).

  • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

   Zgadzam się, że należy wszystko robić z głową i nie porywać z motyką na słońce bez odpowiedniego przygotowania tylko dlatego, że to kocham:) Nie namawiam do tego, żeby być kamikadze hehe. Raczej chodzi o to, żeby nie rezygnować z tego co kochamy bo boję się czegoś tam (i niekoniecznie chodziło mi tylko o fizyczne niebezpieczeństwa).

   • http://ciekawaosta.pl/ Agnieszka

    Rozumiemy się całkowicie :-).

 • http://mamaw.uk Kat Nems

  a ja podziwiam ludzi, którzy tak potrafią żyć, ryzykując swoje życie dla pasji.
  każdy ma inne priorytety i nie mi oceniać co jest dla kogoś najważniejsze.
  a co do samego filmu, to niestety nie moje klimaty.

  • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

   :)

 • http://dorabiajprzezinternet.blogspot.com Dorabiaj Teraz

  Oglądałam kiedyś film o surfowaniu – z taką dziewczyną, która miała wypadek. Myślałam, że to ten, jednak to nie ten. Ten też może kiedyś obejrzę :) Pozdrawiam

  • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

   Pewnie mówisz o Bethany Hamilton, której rekin odgryzł rękę. To niesamowita dziewczyna i mega inspirująca historia! Na pewno niedługo o niej napiszę!

   • http://dorabiajprzezinternet.blogspot.com Dorabiaj Teraz

    Dokładnie o tym filmie i tej dziewczynie! Zgadzam się z Tobą :) Miłego weekendu

    • http://liquiddreams.pl/ Aina liquiddreams.pl

     Również miłego:)