Lombok –  Indo Surf Trip 2015 cz. II

Lombok to druga z wysp Indonezji, którą odwiedziliśmy podczas naszego surf tripa. Znajduje się w odległości zaledwie pół godziny lotu od Bali, a jest zupełnie inna. Przede wszystkim jest znacznie mniej turystów, a ci co są przyjeżdżają głównie na surfing. Nie ma tu zatem dobrze rozwiniętej turystycznej infrastruktury i to jest właśnie piękne. Różna jest również kultura, a to głównie ze względu na odmienną religię. Na Bali dominuje hinduizm (chociaż nieco inny niż w Indiach), Lombok natomiast jak większość Indonezji jest muzułmański.

Surfing na Lombok

Jeśli chodzi o warunki do uprawiania surfingu to są one równie dobre co na Bali. Ciepła woda i regularne fale są przyjazne również dla tych, którzy się dopiero uczą. Jednak na Lombok warto przyjechać już z pewnymi podstawowymi umiejętnościami, ponieważ do wielu fajnych spotów nie da się dotrzeć drogą lądową. Cała atrakcja w tym, że płynie się tam na łodzi (tradycyjnej choć z silnikiem;) i skacze z niej do wody z deską. Podobnie jak na Bali można tu skorzystać z ofert miejscowych szkółek surfingowych. Ceny nie są wysokie a instruktorzy bardzo mili i profesjonalni. Jeśli nie potrzebujesz instruktora, możesz wykupić sam transport na łódką na spot.

surfing na wyspie Lombok, Indonezja

surfing na wyspie lombok, indonezja

Ostatni dzień surfingu i pierwszy dzień pory deszczowej

łódka plaża lombok indonezja

Takimi łódeczkami wypływaliśmy na spot:)

Rajskie plaże

Na Lombok są jedna z najpiękniejszych plaż, jakie widziałam w życiu.

rajska plaża, lombok, indonezja

rajska plaża, lombok, indonezja

rajska plaża, lombok, indonezja

rajska plaża, lombok, indonezja

Odkrywanie Wyspy

Najlepszym sposobem jest wypożyczenie skuterów. To główny środek lokomocji na wyspie i dojedziemy nim wszędzie. Ruch jest lewostronny i dość chaotyczny. Po kilku dniach nie zdziwi Cię już widok całej czteroosobowej rodziny na jednym małym skuterku albo fakt, że drogę przebiegnie Ci małpa;)

skuer, plaża, lombok, indonezja

Jak widać można nimi jeździć nawet po plaży;)

Tradycyjna wioska Sasaków

Sasakowie to ludność zamieszkująca w większości wyspę Lombok. Można odwiedzić jedną z tradycyjnych wiosek. Powiedziałabym, że to są to takie skanseny, ale w których na co dzień mieszkają ludzie, a ich życie (przynajmniej na pokaz) wygląda tak, jak zanim na wyspę dotarły dobrodziejstwa cywilizacji. Nie ma się co jednak oszukiwać, jest to obecnie po prostu jedna z atrakcji turystycznych wyspy.  

tradysyjna wioska sasaków, skansen, lombok, indonezja

tradycyjna wioska sasaków, skansen, lombok, indonesia

tradycyjna wioska sasaków, lombok, indonezja

tradycyjna wioska sasaków, lombok, indonesia

tradycyjna wioska sasaków, skansen, lombok, indonezja

Warto odwiedzić Lombok z co najmniej 3 powodów:

  1. fajne spoty i dobre warunki na surfing
  2. miejsca jeszcze nie do końca skażone turystyką
  3. można się tu świetnie zrelaksować z dala od zgiełku, korków, godzin szczytu i kolejek – czas jakby płynął tu wolniej :)

Skoro dotarłaś(łeś) do samego końca, zostaw proszę komentarz i podziel się swoimi przemyśleniami. Chętnie Cię poznam:)

Kocham sporty ekstremalne, fotografię i podróże…
(Visited 155 times, 1 visits today)

Related Post